Podpora

Připravili jsme pro Vás odpovědi na nejčastější dotazy, manuály a videonávody, aby práce s portálem AMS byla ještě jednodušší.

Nemohu se přihlásit

V případě, že se Vám nedaří přihlásit, kontaktujte Infolinku SZIF na telefonním čísle 222 871 871 (volba č. 2) nebo využijte e-mail info@szif.cz.

Jaké jsou důvody zavedení monitoringu pomocí systému AMS?

Jedním z hlavních cílů, který si stanovila Evropská komise, je využití moderních technologií i v oblasti zemědělství. Praktickým příkladem je zavedení monitoringu pomocí systému AMS, který je efektivnější a flexibilnější. Současně se mění celkové smýšlení Evropské komise, jejímž záměrem je i nadále provádět kontroly a odhalovat pochybení, ale zároveň chce žadatele na chybu upozornit a umožnit mu nápravu bez jakékoliv penalizace. Nové motto je „prevence a komunikace“.

Co nového AMS pro žadatele znamená?

Díky AMS, který sleduje stav pozemků dálkově, se sníží počet časově náročných kontrol na místě, které většinou vyžadují spoluúčast žadatele na místě. Výsledky z AMS bude možné průběžně sledovat na Portálu farmáře SZIF na tzv. Scoreboardu. Zde budou v přehledové tabulce informace o stavu plnění monitorované podmínky (označené semaforem), o postupu administrace žádostí a o případných požadavcích na součinnost žadatele (např. pořízení geotagované fotografie). Scoreboard bude propojen s interaktivním mapovým oknem. Další novinkou je využití geotagovaných fotografií jako důkazního materiálu splnění podmínky. V praxi to znamená, že v mnoha případech, místo aby jel na pozemek pracovník SZIF, bude žadatel požádán, ať vyfotí svůj pozemek a fotografii zašle na SZIF. To vše mu umožní nová aplikace, která bude zdarma ke stažení.

Které podmínky lze monitorovat?

V současné době je ověřeno, že díky monitoringu lze zajistit identifikaci: zemědělské kultury, plodinových skupin, seče a sklizení plodiny. Dá se očekávat, že pokračujícím výzkumem a vývojem nových algoritmů se bude množina monitorovatelných podmínek rozrůstat.

Co znamenají barvy na semaforu?

Barvy semaforu označují výsledek monitoringu pomocí systému AMS ke každému pozemku a konkrétní podmínce. Zelená barva označuje, že podmínka byla splněna. Žlutá barva značí, že družicová data neposkytují jednoznačné výsledky, takže nelze rozhodnout bez doplňujících informací. Je tedy nutné provést některou z následných aktivit pro ověření stavu pozemku (např. kontrola v terénu, geotagovaná fotografie). Červená barva říká, že podmínka nebyla na daném pozemku splněna.

V případě zobrazení červené barvy semaforu na svém scoreboardu nemá žadatel očekávat žádost o splnění úkolu v aplikaci GTFoto. V takovém případě může žadatel reagovat podáním dodatečného důkazu. Odkaz pro podání dodatečného důkazu bude aktivní v týdnu od 31.7.2023.


 

Přihlášení na Portál AMS a zapomenuté heslo

#Přihlášení

Příručka obsahuje podrobný návod v případě, že jste zapomněli své přihlašovací údaje. Zároveň popisuje způsoby, odkud je možné na Portálu AMS přistupovat.

Číst dále

Doložení dodatečných důkazů

#Doložení dodatečných důkazů

Číst dále

Mapové okno - uživatelská příručka pro žadatele

Číst dále

Scoreboard - uživatelská příručka pro žadatele

#Scoreboard

Číst dále
Ilustrační obrázek
#Systém AMS

Systém AMS – představení

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Zašlete nám ho na info@szif.cz.